Regulamin zakupów
Animacja

Pusty kosz

Licznik odwiedzin:EL KOSMITO Rafał Majewski
ul. Kościuszki 21
68-320 Jasień
woj. lubuskie
NIP 928-192-12-96
REGON 080936699
Nr konta:
50 1020 5558 1111 1637 3810 0110

EL KOSMITO Rafał Majewski
ul. Kościuszki 21
68-320 JasieńNazwa produktu:Regulator PWM90A v2.1 10-30V
Cena brutto:247.35 zł
VAT:23%
Cena netto:201.10 zł
Jm.:szt.
Waga:510 g
Gwarancja:12 miesięcy
Pliki do pobrania:Instrukcja obsługi do regulatora PWM90A wersji 2
Instrukcja obsługi do regulatora PWM 90A


Uniwersalny regulator PWM
Wersja 2.0 niskonapięciowa
10-30V 90A tutaj oferowany
(10-70V 90A dostępny na innych aukcjach)Firma EL KOSMITO oferuje Państwu uniwesalny i nowoczesny regulator PWM. Jesteśmy producentem w większości przypadków własnych urządzeń, które wg naszych klientów cechuje bardzo dobre i solidne wykonanie. Kierując się ciągle tymi opiniami postanowiliśmy zaprojektować kolejny nasz sterownik, który byłby czymś innym niż większość uniwersalnych sterowników na rynku.

Na wstępie chcemy zwrócić uwagę, że w nowej wersji sterownika możliwe jest podłączenie kilku przystawek poszerzających możliwości regulatora. Dostępne przystawki to zestawy kondensatorów, układy sterowania stycznikami do przełączania kierunku obrotów itd. Wszystkie przystawki można znaleźć na naszych aukcjach i stronie internetowej. Szczegółowa lista przystawek znajduje się na początku instrukcji obsługi regulatora, do której link znajdziemy w dalszej części opisu. W wersji 2.0 zmieniono ustawianie sterownika ze zworek na przycisk, dodano możliwość resetu sterownika tym przyciskiem, pojawiła się również opcja dopasowania potencjometru (zakres 0-5V wejścia) do sterowania oraz funkcja dolnego poziomu wypełnienia.

Miło nam poinformować także, że na podstawie informacji zebranych od naszych klientów wiemy gdzie nasz sterownik spisywał się bez problemów:

 • regulator prądu w generatorach HHO
 • kontola prędkości silnika na łodziach
 • kontrola prędkości silnika w skuterach inwalidzkich
 • regulacja grzałek
 • regulacja prędkości wyciągarek
 • płynny start silników maszyn

Chcemy Państwu zaprezentować sterownik PWM o bardzo szerokich możliwościach zastosowania i bardzo dużym prądzie przełączania. Zdecydowaliśmy się również stworzyć dla klienta możliwość wyboru częstotliwości pracy układu PWM. Jest to bardzo nietypowa i niezwykle przydatna funkcjonalność, której ze świecą szukać w zwykłych sterownikach PWM. Jedna z częstotliwości pracy sterownika leży poza granicami słyszalności (20kHz) dzięki temu po podłączeniu odbiornika nic nie buczy i nic nie piszczy w przeciwieństwie do wielu innych układów. Sterownik produkujemy w dwóch wersjach:

 • niskonapięciowej zasilanej od 10V do 30V i prądzie wyjściowym 90A
 • wysokonapięciowej zasilanej od 10V do 70V i prądzie wyjściowym 90A

Na tej aukcji oferowana jest wersja niskonapięciowa. Osoby zainteresowane wersją wysokonapięciową znajdą ją na innych naszych aukcjach.

Układ PWM, który mamy w naszej ofercie odznacza się od innych układów niską ceną w stosunku do rewelacyjnych parametrów technicznych! Jako firma dbamy o nieoszczędzanie na elementach, dlatego wszystko posiada swój "zapas mocy". Regulator wyposażony jest w system zabezpieczeń przed awariami, a także umożliwia podłączenie i zastosowanie w bardzo różnych urządzeniach. Poniżej podajemy listę kilku przykładowych problemów, które nasz sterownik rozwiązuje:

 • 1. Silnik w urządzeniu np. wózku startuje pełną mocą po wciśnięciu pedału gazu a chcemy aby startował płynnie. Zwiększy to jego trwałość, a także polepszy komfort pracy. Jednocześnie stop silnika ma być natychmiastowy po zdjęciu nogi z pedału gazu. Nasz sterownik PWM w takim przypadku bez problemów sobie poradzi, ponieważ może pracować z włącznikami typu NO/NC i wystarczy przekręcić potencjometr na maksimum, podłączyć pedał gazu i skonfigurować zworkami sterownik aby działał tak jak tego oczekujemy.

 • 2. Kontynuując przykład 1. możemy dodatkowo zmniejszyć moc silnika aby maksymalna moc była niższa. Czasami bywa to przydatne. Wystarczy zmniejszyć nastawę potencjometru.

 • 3. Jeśli pedał gazu z przykładu 1. wyposażymy w potencjometr to możemy się pod niego podpiąć (jeśli jego wartość rezystancji jest w przedziale 3,3k ohm do 12k ohm) i mieć regulację prędkości. Regulacja może być także zewnętrzna.

 • 4. Chcemy aby układ był bezpieczniejszy i np. silnik nie był podłączony od razu pod sterownik, tylko żeby najpierw był przekaźnik. Z tym nasz sterownik również nie będzie miał problemów, ponieważ umożliwia podłączenie przekaźnika lub stycznika, który będzie włączany lub wyłączany podczas pracy. Zwiększy to bezpieczeństwo konstrukcji. Ponadto przekaźnik może pracować w dwóch trybach, tzn. w pierwszym trybie jest załączony kiedy układ pracuje i wyłączony kiedy nie pracuje, zaś w drugim przypadku jest odwrotnie. Czasami taka zamiana może być bardzo przydatna.

 • 5. Silnik, który podłączaliśmy pod inne sterowniki piszczał lub buczał. Teraz podłączając pod nasz układ, można tego uniknąć, ponieważ umożliwiamy wybór częstotliwości pracy PWM (lista częstotliwości jest w dalszej części instrukcji) i jedna z nich leży poza granicami słyszalności i wynosi 20 000Hz (20kHz).

 • 6. Potrzebujemy stabilny sterownik PWM do generatora HHO to również na nasz sterownik można liczyć.

 • 7. Podłączając wcześniej sterowniki innych producentów występowały problemy i zdarzały się awarie, choć sterowniki nie były przeciążone. Dziać się mogło dlatego, że większość tanich sterowników nie ma żadnych zabezpieczeń. Nasz sterownik ma ich naprawdę sporo a ich lista znajduje się w dalszej części instrukcji. Dzięki nim wykryte nieprawidłowości w pracy układu spowodują jego zatrzymanie. Zaoszczędzić to może niepotrzebnych kosztów, a także zwiększy bezpieczeństwo. Poprawi również znacząco parametry instalacyjne i pomoże uniknąć błędów na etapie podłączania, których normalnie nie widać bez zaawansowanego sprzętu pomiarowego.

 • 8. Układ sprawdza się przy podłączeniu do grzałek, żarówek i silników. To bardzo ważna zaleta, bo nie zawsze tak jest.

 • 9. Chcemy aby układ pracował tylko z potencjometru, bez dodatkowych przełączników, to tak również można go skonfigurować. Można także skonfigurować go jako ON/OFF z przyciskiem typu zwiernego (dzwonkowego) i wtedy jedno wciśnięcie włącza, drugie wyłącza.

 • 10. Zależy nam, aby start był płynny i stop natychmiastowy, to ten sterownik daje takie możliwości. Co ciekawsze pozwala także na inne konfiguracje startu i stopu. Start może być wolniejszy i szybszy, a stop może być wolniejszy, szybszy lub natychmiastowy. Daje to bardzo duże możliwości konfiguracji w wielu różnych urządzeniach i może być bardzo przydatne.

 • 11. Potrzebny jest regulator PWM, ale nie ma za bardzo jak go zamontować, bo wszędzie jest plastik a większość regulatorów dużej mocy nie ma radiatora i trzeba je przykręcić do metalu. Nasz sterownik jest inny. Wyposażony został w odpowiedni radiator i zabezpieczenie termiczne, które zabezpieczy przed przegrzaniem układ, czy też uszkodzeniem ewentualnych tworzyw sztucznych, do których układ zastałby zamocowany.


Lista zastosowań jest naprawdę spora. Powyższa to tylko mały procent, którym próbowaliśmy przybliżyć wstępnie i delikatnie wszystkie zaawansowane możliwości naszego regulatora.

Do największych zalet układu PWM należy poziom zabezpieczeń, w którym postawiliśmy bardzo wysoko poprzeczkę oraz możliwość wyboru częstotliwości pracy PWM. Są to bardzo ważne elementy wspólnie poprawiające stabilność i zwiększające wielokrotnie trwałość układu. Sygnalizacja diodowa umożliwia wykrycie, które z zabezpieczeń zadziałało i możemy odpowiednio zareagować. Jeśli zainstalujemy zewnętrzny przekaźnik/stycznik podłączając go do układu mamy szansę zrobić naprawdę solidną instalację. Wyjścia do sterownia przekaźnikiem zewnętrznym nie ma większość sterowników a nasz sterownik ma!.

Prócz częstotliwości pracy PWM i zabezpieczeń przyłożyliśmy się również do kultury pracy samego układu. Układ został wykonany w taki sposób, że zapewnia bardzo szeroki zakres pracy PWM od 0% do 100%. Nie tak jak u innych producentów np. od 15% do 85%. U nas zakres jest pełny! Może mieć to znaczenie dla pracy z grzałkami, silnikami a także żarówkami i generatorami HHO. Wszystko odbywa się przy tym przy bardzo dużej sprawności układu i małych stratach cieplnych.

W tej wersji układu rozdzielczość nastaw zależy od ustawionego zakresu napięć wejściowych i wybranej częstotliwości. Może ona wynosić przy niskich częstotliwościach i szerokim zakresie napięć pomiarowych np. 1000 punktów czyli 0,1%, przy wyższych częstotliwościach i szerokim zakresie napięć pomiarowych np. 400 punktów czyli 0,25%. Zmniejszając zakres napięć pomiarowych (wejściowych) rozdzielczość ta spadnie proporcjonalnie do zmniejszającego się zakresu. W większości przypadków nie powinno to mieć jednak dużego znaczenia..

Cechy regulatora PWM firmy EL KOSMITO:

 • Dwa warianty wykonania, oba 90A, różniące się napięciami zasilania:
 • Bardzo duża moc wyjściowa np:
  • przy 12V do 1100W - wersja niskonapięciowa i wysokonapięciowa
  • przy 24V do 2200W - wersja niskonapięciowa i wysokonapięciowa
  • przy 48V do 4300W - wersja wysokonapięciowa
  • przy 60V do 5400W - wersja wysokonapięciowa
 • Szeroki zakres zastosowań dzięki dużym możliwościom konfiguracji
 • Niskie straty cieplne i dobre elementy przełączające
 • Możliwość pracy w trzech wersjach zasilania:
  • zasilanie z akumulatora (kwasowego, litowo-jonowego, NiCd, NiMH, żelowe itp.)
  • zasilanie buforowe z akumulatora, czyli akumulator + zasilacz buforowy
  • sam zasilacz - cecha wyjątkowa układu PWM firmy EL KOSMITO, bo przy tej mocy przełączania, możliwa jest do uzyskania tylko dzięki zabezpieczeniom! Dlatego większość układów sobie z tym nie radzi!
 • Szereg zabezpieczeń:
  • zabezpieczenie termiczne ustawione na 85°C
  • zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem lub zbyt wysokim (czyt. instrukcja)
  • zabezpieczenie przed przepięciami i przerwanie pracy jeśli one wystąpią (czyt. instrukcja)
  • możliwość współpracy z zewnętrznym przekaźnikiem
  • wykrywanie niektórych usterek elementów przełączających i w przypadku współpracy z przekaźnikiem przerwanie działania układu
  • Zabezpieczenia pomagają w prawidłowej konfiguracji układu, zwiększając jego trwałość i skuteczność. Jest to bardzo ważne, bo dzięki nim można uniknąć np. wprowadzania dużej ilości zakłóceń mogących powodować problemy w pracy innych urządzeń
 • Solidne wykonanie
 • Sterowanie mikroprocesorowe
 • Niski czas narastania i opadania zbocza PWM przy pełnym obciążeniu
 • Wysoki prąd w pojedynczym impulsie (wg. producenta tranzystorów powyżej 500A)
 • Dostępne tryby pracy (czyt. instrukcja):
  • tylko potencjometr
  • tryb ON/OFF
  • 2 tryby NO/NC
 • SOFT START, SOFT STOP – płynny start i stop z możliwością wyłączenia płynnego stopu, umożliwiając tym samym natychmiastowe przerwanie pracy układu
 • Prędkości dla SOFT START i SOFT STOP z możliwością skonfigurowania osobno czasu narastania i opadania, zakres regulacji do 30 sekund
 • Zachowywana płynność SOFT STARTu i SOFT STOPu nawet w przypadku kręcenia potencjometrem zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza możliwość awarii
 • Wybór 9 częstotliwości pracy PWM: 100Hz, 200Hz, 500Hz, 1kHz, 2kHz, 5kHz, 10kHz, 15kHz, 20kHz
 • Pełen zakres regulacji od 0% do 100% z dużą rozdzielczością co 0,128% lub 0,256% (czyt. instrukcja)
 • Duża płynność regulacji i szybka analiza stanu potencjometru nie powodują skokowego uczucia kontroli nad poziomem PWM
 • Łatwy montaż dzięki prostej konstrukcji mechanicznej oraz kompleksowej instrukcji obsługi, w której podano szczegóły podłączenia oraz możliwe problemy i sposoby jak im zapobiegać
 • W komplecie:
  • radiator
  • sterownik
  • śruby M6 z podkładkami i nakrętkami (wszystko ze stali kwasoodpornej) do solidnego montażu przewodów
  • potencjometr z przewodem 20cm, gałką i solidną wtyczką
 • Zgodność CE i RoHS
 • Gwarancja 12 miesięcy (czyt. dalej)

UWAGA! Gwarancja nie obejmuje tranzystorów sterujących układem PWM, diody zabezpieczającej ani tranzystora sterującego wyjściem na przekaźnik! Elementy te nie są objęte gwarancją, ponieważ można je uszkodzić prowadząc montaż w nieprawidłowy sposób (np. powodując zwarcia).

Parametry techniczne regulatora:

 • Zasilanie:
  • wersja niskonapięciowa: od 10V do 30V
  • wersja wysokonapięciowa: od 10V do 70V
 • pobór prądu przez sterownik w czasie niepracującego PWM: ok. 20mA (pomiar przy 12/24V)
 • pobór prądu przez sterownik w czasie pracy PWM na 100%: ok. 50mA (pomiar przy 12/24V)
 • Maksymalne obciążenie: 90A
 • Rezystancja w stanie przewodzenia (wg prod. tranzystorów):
  • wersja niskonapięciowa: 1,55 miliohma
  • wersja wysokonapięciowa: 3 miliohma
 • Maksymalne obciążenie w impulsie: 500A (wg prod. tranzystorów)
 • Zabezpieczenie temperaturowe: 85°C
 • Podłączenie przewodów: skręcane, śruby/nakrętki M6 + podkładki, stal kwasoodporna
 • Potencjometr sterujący: 10k ohm
 • Zabezpieczenie nadprądowe: brak, wymagany zewnętrzny bezpiecznik dopasowany do obciążenia
 • Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe: jest
 • maksymalny prąd w impulsie (wsteczny) z odbiornika podpiętego pod wyjście:
  • wersja niskonapięciowa: 400A
  • wersja wysokonapięciowa: 510A
 • maksymalny prąd ciągły wsteczny z odbiornika podpiętego pod wyjście:
  • wersja niskonapięciowa: 40A
  • wersja wysokonapięciowa: 60A
 • czas narastania/opadania zbocza PWM przy maksymalnym obciążeniu: ok 300ns
 • 9 częstotliwości pracy PWM: 100Hz, 200Hz, 500Hz, 1kHz, 2kHz, 5kHz, 10kHz, 15kHz, 20kHz
 • dodatkowe wyjście na przekaźnik bezpieczeństwa
 • zasilanie przekaźnika: takie samo jak zasilanie układu PWM
 • maksymalny prąd cewki przekaźnika: 200mA
 • wymagane dodatkowe lub dodatkowy kondensator przy układzie PWM: tak (czyt. instrukcja)
 • wymagane dodatkowe komponenty przeciwprzepięciowe: zależy od układu i np. silnika (czyt. instrukcja)
 • Zakres temperatur pracy: od -15°C do 50°C (czyt. instrukcja)
 • Zalecana niska wilgotność powietrza, niedopuszczalna duża wilgoć, rosa, woda itp.
 • Klasa szczelności IP00 – bez ochrony przeciw wnikaniem ciał obcych, pyłów, płynów itp.
 • wymiary: ok 160x70x70


Przed zakupem zapoznaj się konieczne ze szczegółową instrukcją obsługi!
Kliknij tutaj aby pobrać instrukcję obsługi!

Obejrzyj również film z pracy układu wraz z zarejestrowanymi przebiegami sygnałów PWM przy pomocy przyrządów pomiarowych

Na poniższych dwóch rysunkach pokazano przykład podłączenia układu:
Wszystkie elementy zostały opisane w instrukcji obsługi. Tutaj jedynie zwrócimy uwagę na kondensatory elektrolityczne C1, C2, C3. Kondensatory te należy dołączyć samodzielnie i niekoniecznie muszą to być 3 sztuki. Czasami może to być jeden a czasami pięć itp. Producent, firma EL KOSMITO, nie dodaje ich do zestawu (można dokupić je u nas), ponieważ ich ilość a w zasadzie pojemność jest zależna od obciążenia i akumulatora lub zasilacza, z którym pracuje sterownik, długości przewodów zasilających, częstotliwości pracy sterownika itd. Gdybyśmy, jako producent mieli wybrać najgorszy możliwy przypadek zasilania oraz najgorsze możliwe obciążenie, to musielibyśmy podnieść cenę sterownika o minimum 50-80zł i dodać mnóstwo kondensatorów. W praktyce natomiast nie jest ich potrzebne aż tak wiele przy większości zastosowań. Dla przykładu w naszych kilku testach użyte pojemności i kondensatory kosztowały nas zaledwie od 5 do 10zł. Zastosowanie zewnętrznych kondensatorów ma więc duże znaczenie ekonomiczne dla końcowego odbiorcy. Wszyscy producenci sterowników PWM do swoich maszyn dobierają pojemności kondensatorów i napięcie ich pracy do danego układu. Można na tym sporo zaoszczędzić. W dodatku, z myślą o naszych klientach, zauważyliśmy, że montaż zewnętrznych kondensatorów jest bardziej opłacalny, ponieważ można traktować je jako elementy eksploatacyjne, czyli wymienne. Gdyby zostały zamontowane na stałe, wymagałyby dużo bardziej skomplikowanego serwisu. Każdy elektronik wie, że kondensatory elektrolityczne mają swoją żytowność i po pewnym czasie tracą swoje właściwości. Dodatkowo dla osób związanych z motoryzacją możemy przybliżyć konieczność stosowania tych kondensatorów na przykładzie analogii. Wszyscy znani producenci wzmacniaczy mocy do samochodów nie dodają kondensatora, który należy dokupić samemu.
Uwaga! Niektórzy producenci oferują układy PWM i nie informują o konieczności dodania zewnętrznych kondensatorów. Jest to niedopuszczalne, ponieważ często ich kondensatory na płytce przy długotrwałym pełnym obciążeniu lub zbyt długich kablach zasilających szybko się psują a nawet potrafią wystrzelić. Można poszukać o tym informacji w internecie.
Firma EL KOSMITO stara się posiadać na stanie wszystkie elementy, dzięki którym podłączyć można wszystkie nasze układy. Dlatego możemy dodać do zestawu np.:

 • kondensatory niskoimpedancyjne 2200uF/35V

Ceny kondensatorów są różne. W przypadku zasilania z akumulatorów 12-24V powinno wystarczyć od 3-8 kondensatorów niskoimp. 2200uF/35V aby wyciągnąć pełną moc z układu. Ale to tak jak wspomnieliśmy wcześniej - zależy bardzo mocno od rodzaju akumulatorów, obciążenia, przewodów itd. W przypadku chęci zakupu kondensatorów, należy pytać, bo ze względu na ich koszt nie zawsze wszystkie są dostępne u nas i w hurtowniach od ręki.

Jak prawidłowo dobrać ilość/pojemność kondensatorów? Najlepiej zrobić to doświadczalnie. Układ PWM firmy EL KOSMITO posiada zabezpieczena przed uszkodzeniem, jeśli pojemność kondensatorów będzie zbyt mała. Zbyt duża ilość kondensatorów niczym negatywnym nie skutkuje i jest nawet lepsza i zwiększy trwałość tych kondensatorów, bo będą mniej obciążane podczas pracy. Co jeśli jednak układ nie sygnalizuje błędu przy zamontowanych kondensatorach? Czy to oznacza, że wystarczą? W takiej sytuacji to zależy. Aby mieć pewność, że wystarczą należy dotknąć ich obudowy podczas pracy sterownika w normalnych warunkach w jakich będzie użytkowany. Jeśli nie grzeją się, a także ich nóżki nie są gorące, można uznać że wszystko jest ok. Warto o tym wszystkim wiedzieć, bo czasami wystarczyć może tylko jeden kondensator, który rozwiązuje sprawę.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszą ofertą i mamy nadzieję, że docenią Państwo nasze uczciwe podejście do klienta.


Polecamy!